Attractions Ticket Information Visitor Information Show Map Schedules & Entry Forms Trade Stand Information County Show Results Cattle Ayrshire Holstein Jerseys Dairy Shorthorns Dexters Herefords British Charolais Simmental Limousin British Blue Highland Cattle Longhorns Any other Beef Breed Rare & Minority Breed Commercial Beef Calf Classes Holstein Young Breeders Dairy Cattle Championship Dairy Interbreed Beef Cattle Championships Beef Interbreed Any other Dairy Breed Dairy Shorthorn Calf Classes Sheep Pigs Horse & Pony Goats Membership Sponsorship Show Gallery Press Area South Staffordshire College
Simmental
Judge: Mr K Atkin, Barrow on Trent, Derby
Stewards: Mr S Cartmail
 
Class 160/161   Heifer, born on or between 1st January 2015 and 31st May 2016
Placing No Exhibitor Name County Details
1st 149 CH Evans & Son Warks Wroxall Glinko Zilla UK203351701576. F. b. 14.02.15. Bred by exhibitor. s. Tiset Darwin. d. Wroxall Crown Jewel.
2nd 151 AJ & SD Heath Shrops Eaton hatasha UK311728300290. F. b. 07.01.16. Bred by exhibitor. s. Corporal Tilsbrook. d. Floe Natasha 21.
 
Class 162     Cow in Milk or in Calf or Heifer in Calf, born in 2014
Placing No Exhibitor Name County Details
1st 152 J Mee Notts Lancelot Chris 4th UK141712600181. F. b. 28.02.14. Bred by Mr & Mrs J Mee. s. Ulceby Rupert. d. Lancelot Chris. Calf at foot – Lancelot Isaac UK141712300213. M. b. 4.02.17. Bred by exhibitor. s. Rathlee Ben. d. Lancelot Chris 4th.
 
Class 164     Bull, born on or between 1st April and 31st December 2016
Placing No Exhibitor Name County Details
1st 154 J Mee Notts Lancelot Hugo 16 UK141712700210. M. b. 20.06.16. Bred by Mr & Mrs J Mee. s. Rathlee Ben. d. Starline Karina.
 
Class 165     Bull, born on or between 1st January and 31st March 2016
Placing No Exhibitor Name County Details
1st 155 AJ & SD Heath Shrops Eaton Hokey Cokey UK311728600293. M. b. 20.01.16. Bred by exhibitor. s. Kilbride farm Comber. d. Popes Whispers Coco.
 
Class 167     A Pair of Any Two Animals, entered in the above classes.
  No Exhibitor Name County Details
1st 157 AJ & SD Heath Shrops  
 
SIMMENTAL CHAMPIONSHIP
  No Exhibitor Name County Details
FEMALE CHAMPION 149 CH Evans & Son Warks Wroxall Glinko Zilla UK203351701576. F. b. 14.02.15. Bred by exhibitor. s. Tiset Darwin. d. Wroxall Crown Jewel.
RESERVE FEMALE CHAMPION 152 J Mee Notts Lancelot Chris 4th UK141712600181. F. b. 28.02.14. Bred by Mr & Mrs J Mee. s. Ulceby Rupert. d. Lancelot Chris. Calf at foot – Lancelot Isaac UK141712300213. M. b. 4.02.17. Bred by exhibitor. s. Rathlee Ben. d. Lancelot Chris 4th.
 
  No Exhibitor Name County Details
MALE CHAMPION 154 J Mee Notts Lancelot Hugo 16 UK141712700210. M. b. 20.06.16. Bred by Mr & Mrs J Mee. s. Rathlee Ben. d. Starline Karina.
RESERVE MALE CHAMPION 155 AJ & SD Heath Shrops Eaton Hokey Cokey UK311728600293. M. b. 20.01.16. Bred by exhibitor. s. Kilbride farm Comber. d. Popes Whispers Coco.
 
  No Exhibitor Name County Details
OVERALL CHAMPION 149 CH Evans & Son Warks Wroxall Glinko Zilla UK203351701576. F. b. 14.02.15. Bred by exhibitor. s. Tiset Darwin. d. Wroxall Crown Jewel.
RESERVE OVERALL CHAMPION 154 J Mee Notts Lancelot Hugo 16 UK141712700210. M. b. 20.06.16. Bred by Mr & Mrs J Mee. s. Rathlee Ben. d. Starline Karina.