Attractions Ticket Information Visitor Information Show Map Schedules & Entry Forms Trade Stand Information County Show Results Cattle Sheep Butcher's Lambs Suffolk Texels Charollais-sheep Shropshire Beltex Border Leicester Blue Texel Other Pure Native Breed Other Pure Continental Other Rare or Minorities Primitive Breeds Hebridean Jacob Sheep Ryeland Coloured Ryeland Southdown Kerry Hill Group Interbreed Champ. Sheep Championship Junior Shepherd Wool on Hoof Fleece Competition Pigs Horse & Pony Goats Membership Sponsorship Show Gallery Press Area South Staffordshire CollegeSouth Staffs Water
Jacob Results

JACOB - (non M V Accredited Stock Only)

 
Judge: Mrs L Partridge, Droitwich, Worcestershire
 
Class 303     Ram, Shearling and upwards.
  No Exhibitor Name County Details
1ST 475 Mr & Mrs BC Stanley Derbys Pentrenant Brandy Boy. Bred by R Price. s. HopeRam. d. Pentrenant.
2ND 467 Hendey & Strong Worcs Bred by exhibitor.
3RD 466 Haworth Family N Yorks  
4TH 472 RF Price Powys Bred by exhibitor.
5TH 468 Hendey & Strong Worcs Bred by exhibitor.
6TH 471 RF Price Powys Bred by exhibitor.

 

Class 304     Ram Lamb

  No Exhibitor Name County Details
1ST 485 Hendey & Strong Worcs Bred by exhibitor.
2ND 493 Ridout & Higginson Ches Bred by exhibitor.
3RD 489 RF Price Powys Bred by exhibitor.
4TH 492 Ridout & Higginson Ches Bred by exhibitor.
5TH 495 SV Taylor Worcs Bred by exhibitor.
6TH 486 Hendey & Strong Worcs Bred by exhibitor.
 
Class 305     Ewe Lamb
  No Exhibitor Name County Details
1ST 499 R & PA Bramley Staffs Bred by exhibitor.
2ND 505 Haworth Family N Yorks  
3RD 504 Haworth Family N Yorks  
4TH 506 Hendey & Strong Worcs Bred by exhibitor.
5TH 512 RF Price Powys Bred by exhibitor.
6TH 507 Hendey & Strong Worcs Bred by exhibitor.
 
Class 306     Ewe, two shear and upwards, rearing progeny in 2018
  No Exhibitor Name County Details
1ST 523 Haworth Family N Yorks  
2ND 528 Mr & Mrs BC Stanley Derbys Bred by exhibitor.
3RD 526 R Locker Berwick Bred by exhibitor.
4TH 524 Hendey & Strong Worcs Bred by exhibitor.
 
Class 307     Shearling Ewe.
  No Exhibitor Name County Details
1ST 543 R Locker Berwick Bred by exhibitor.
2ND 549 Mr & Mrs BC Stanley Derbys Bred by exhibitor
3RD 539 Hendey & Strong Worcs Bred by exhibitor.
4TH 533 R & PA Bramley Staffs Bred by exhibitor.
5TH 538 Haworth Family N Yorks  
6TH 551 Mr & Mrs BC Stanley Derbys Bred by exhibitor
 
Class 308     Group of Three Animals, to include one male and two females.
  No Exhibitor Name County Details
1ST 558 Hendey & Strong Worcs  
2ND 561 Mr & Mrs BC Stanley Derbys  
3RD 557 Haworth Family N Yorks  
4TH 559 T Lewis Shrops  
5TH 560 Ridout & Higginson Ches  
6TH 556 K Carpenter Worcs  
 
  No Exhibitor Name County Details
CHAMPIONSHIP 549 Mr & Mrs BC Stanley Derbys Bred by exhibitor
RESERVE CHAMPION 523 Haworth Family N Yorks