Attractions Ticket Information Visitor Information Show Map Schedules & Entry Forms Trade Stand Information County Show Results Cattle Sheep Butcher's Lambs Suffolk Texels Charollais-sheep Shropshire Beltex Border Leicester Blue Texel Other Pure Native Breed Other Pure Continental Other Rare or Minorities Primitive Breeds Hebridean Jacob Sheep Ryeland Coloured Ryeland Southdown Kerry Hill Group Interbreed Champ. Sheep Championship Junior Shepherd Wool on Hoof Fleece Competition Pigs Horse & Pony Goats Membership Sponsorship Show Gallery Press Area South Staffordshire College
Charollais Sheep Results
(M V Accredited Stock Only)
 
Judge: Mr R Towers, Farleton, Lancaster
 
Class 244     Ram, Yearling and over.
  No Exhibitor Name County Details
1ST 89 D & J Lewis Ches  
2ND 88 RS & JA Gregory Shrops Bred by exhibitor.
3RD 92 P Tait Worc Bred by exhibitor.
4TH 93 SWP & JA Talbot Staffs  
 
Class 245     Ewe, having produced a lamb in the current lambing season.
  No Exhibitor Name County Details
1ST 96 P Tait Worc Bred by exhibitor.
2ND 94 RS & JA Gregory Shrops Bred by exhibitor.
3RD 97 SWP & JA Talbot Staffs  
 
Class 246     Yearling Ewe.
  No Exhibitor Name County Details
1ST 99 RS & JA Gregory Shrops Bred by exhibitor.
2ND 101 P Tait Worc Bred by exhibitor.
3RD 98 RS & JA Gregory Shrops Bred by exhibitor.
4TH 102 SWP & JA Talbot Staffs  
 
Class 247     Ram Lamb.
  No Exhibitor Name County Details
1ST 104 Madders & Johnson Staffs Bred by exhibitor.
2ND 103 RS & JA Gregory Shrops Bred by exhibitor.
3RD 107 P Tait Worc Bred by exhibitor.
4TH 108 SWP & JA Talbot Staffs  
 
Class 248     Ewe Lamb.
  No Exhibitor Name County Details
1ST 109 RS & JA Gregory Shrops Bred by exhibitor.
2ND 113 P Tait Worc Bred by exhibitor.
3RD 110 D & J Lewis Ches Bred by exhibitor.
4TH 111 Madders & Johnson Staffs Bred by exhibitor
 
Class 249     Group of Three Animals, to include one male and two females.
  No Exhibitor Name County Details
1ST 117 P Tait Worc  
2ND 115 RS & JA Gregory Shrops  
 
CHAROLLAIS CHAMPIONSHIP
  No Exhibitor Name County Details
CHAMPION 89 D & J Lewis Ches  
RESERVE CHAMPION 109 RS & JA Gregory Shrops Bred by exhibitor.