Attractions Ticket Information Visitor Information Show Map Schedules & Entry Forms Trade Stand Information County Show Results Cattle Ayrshire Holstein Jerseys Dairy Shorthorns Dexters Herefords British Charolais Simmental Limousin British Blue Highland Cattle Longhorns Any other Beef Breed Rare & Minority Breed Commercial Beef Calf Classes Holstein Young Breeders Dairy Cattle Championship Dairy Interbreed Beef Cattle Championships Beef Interbreed Any other Dairy Breed Dairy Shorthorn Calf Classes Sheep Pigs Horse & Pony Goats Membership Sponsorship Show Gallery Press Area South Staffordshire College
Any Other Dairy Breed & Virtual Classes
Judge: Mr M Crank, Ellesmere Port, Cheshire
Stewrads: Miss C Holden
 
Class 139     Heifer born on or after 1st January 2016
Placing No Exhibitor Name County Details
1st 120 RE & SE Cartmail Staffs Lawnhead Lakeside Evelyn UK16543960150. F. b. 22.01.16. Bred by exhibitor. s. Rosbett Lakeside PI. d. Lawnhead Ranger Evelyn
 
ANY OTHER DAIRY BREED CHAMPIONSHIP
  No Exhibitor Name County Details
CHAMPION 120 RE & SE Cartmail Staffs Lawnhead Lakeside Evelyn UK16543960150. F. b. 22.01.16. Bred by exhibitor. s. Rosbett Lakeside PI. d. Lawnhead Ranger Evelyn
 

New 2017     VIRTUAL BLACK & WHITE PEDIGREE AND COMMERCIAL CLASSES   New 2017
(Filmed on farm prior to the show)
Kindly Sponsored by GB Bulls
 
 
Judge: Mr P Kirkham, Barston, W Mids
 
 
Class V1   Heifer in Milk
Placing No Exhibitor Name County Details
1st 373 NG, JMH & H Mellor Derbys Braemarhouse Gofast Julie UK167999500870. b. 13.08.14.
2nd 374 NG, JMH & H Mellor Derbys Braemarhouse Paulo Wendy UK167999300889. b. 27.09.14
3rd 340 R Brown & Partners Ches Bidlea Katmandoo Casapple b. 10.09.14. Bred by exhibitor. s. Townhouse Katmandoo.
 
Class V2a   Cow in Milk (2nd or 3rd Calver)
Placing No Exhibitor Name County Details
1st 349 R Brown & Partners Ches Bidlea Padbury Papcose 2 b. 22.10.13. Bred by exhibitor. s. Bidlea Padbury.
2nd 354 P C & V Kenny Staffs Sandiford Logic Kitty 2 UK165309702268. f. b. 7.08.13. Bred by exhibitor. s. Townhouse logic
3rd 355 P C & V Kenny Staffs Sandiford Logic Aster UK165309402279. f. b. 16.08.13. Bred by exhibitor.s. Townhouse Logic
 
Class V2   Cow in Milk (2nd or 3rd Calver)
Placing No Exhibitor Name County Details
1st 363 Stubbs Partners Ltd Staffs Whitgreave Tiergan Carol UK167095600876. b. 21.09.12
2nd 365 R Brown & Partners Ches Bidlea Sensation Tory 2 b. 8.11.12. Bred by exhibitor. s. Bidlea Sensation.
3rd 352 R Brown & Partners Ches Bidlea Rampage Cassie Red b. 16.07.12. Bred by exhibitor. s. Durham Red.
 
Class V3   Senior Cow in Milk (4th Calver and above)
Placing No Exhibitor Name County Details
1st 367 P C & V Kenny Staffs Sandiford Excalibur Jane 5 UK165309501461. f. b. 21.11.09. Bred by exhibitor. s. Smiddiehill Excalibur.
2nd 369 JE & EM Marshall Staffs Overseal Patsy 286. Bred by exhibitor. s. Overseal Goldshot.
3rd 368 P C & V Kenny Staffs Sandiford Gibson Elysha 2 UK165309401446. f. b. 25.10.09. s. Tregibby Gibson
 

VIRTUAL BLACK & WHITE PEDIGREE AND COMMERCIAL CLASSES - CHAMPIONSHIP

Placing No Exhibitor Name County Details
CHAMPION 349 R Brown & Partners Ches Bidlea Padbury Papcose 2 b. 22.10.13. Bred by exhibitor. s. Bidlea Padbury.
RESERVE CHAMPION 354 P C & V Kenny Staffs Sandiford Logic Kitty 2 UK165309702268. f. b. 7.08.13. Bred by exhibitor. s. Townhouse logic
HON. MENTION 367 P C & V Kenny Staffs Sandiford Excalibur Jane 5 UK165309501461. f. b. 21.11.09. Bred by exhibitor. s. Smiddiehill Excalibur.